Listopad 2009




Fotogalerie snímků získaných při cestách a expedicích do Ekvádoru v přírodní rezervaci Chimborazo - expedice listopad 2009.

Chimborazo je v současnosti inaktivní stratovulkán v horském masivu Západních Kordiller patřících do horského pásma And. Poslední známá erupce se odehrála přibližně kolem roku 550 n.l.

Chimborazo se tyčí ve vzdálenosti asi 150 km jihojihozápadně od hlavního města Quita. V jeho sousedství je ještě vulkán Carihuairazo vysoký 5 018 m. Vrchol Chimboraza ční zhruba 2 500 m nad okolní vysočinu při zhruba 20 km široké bázi.

Svou výškou 6 268 m nad mořem je vrchol Chimboraza nejvyšší horou Ekvádoru. Zároveň je i nejvyšším vrcholem v blízkosti rovníku. Chimborazo sice není nejvyšší horou světa, co se nadmořské výšky týče, ale při své poloze v blízkosti rovníku a díky zploštělému tvaru Země, je jeho vrchol zároveň nejvzdálenějším bodem zemského povrchu měřeno od středu Země.

Chimborazo je uprostřed tzv. Reserva de Produccion Faunistica Chimborazo, která tvoří chráněný ekosystém, který je přirozeným prostředím pro andské druhy sudokopytníků - vikuní, lam a alpak.

Kolem Chimboraza je možno najít řadu přirozených ekosystémů od pouště v oblasti Arenal až po vlhký horský les v údolí Abraspungo. Vrchol Chimboraza je kompletně pokryt ledovcem, který se svým sevrovýchodním ramenem spadá až do výšky 4 600 m. Tento ledovec je zdrojem pitné vody pro dvě ekvádorské provincie.

Pokud máte jakékoli dotazy k cestám/expedicím do oblasti vulkánu Chimborazo nebo připomínky k fotogalerii, použijte níže připojený formulář a napište nám.